Pire İlaçlama Hizmeti, insanlarla hayvanlar arasındaki dostluğun doğal sonucu olarak oluşmuş bir hizmet alanıdır.

Parazit haşere olarak bilinen pireler, tıpkı aynı familyaya ait olduğu soydaşları kene ve bit gibi kendi üzerinde taşıdığı virüsleri insanlara ve diğer hayvanlara bulaştıran, kan emici bir haşere türüdür.

Hem insan, hem evcil hayvan sağlığına ciddi zararları bulunan pirelerden kurtulmanın en etkili yolu, Ankara pire ilaçlama firmaları tarafından sunulan pire ilaçlama hizmetialmaktır.

Pire Nedir, Nerelerde Yaşar?

Pireler parazit özellikleri ile bilinen, diğer canlıların vücudundan ve kanından beslenen bir böcek türüdür.

Pirelerin en ayırt edici ve hatırda kalır özelliği, bundan çok da uzak olmayan bir geçmişte binlerce insanın ölümüne sebep olan veba hastalığının en aktif taşıyıcılarından biri olmalarıdır.

Milimetrik boyutlardan da küçük ebatları ile adeta çıplak gözle görülmesi imkansız olan pire zıplayarak hareket eder ve insan derisi ya da hayvan tüylerinde kendilerine yer edinirler.

Burada belirtmek gerekir ki pireler, özellikle insan vücudu söz konusu olduğunda vücutta yuva yapma alışkanlığına sahip değildirler. İnsan vücudunu yalnızca kan emmek, başka bir deyişle besin ihtiyacını gidermek için kullanan pire, güçlü ve kaslı bacakları sayesinde daha çok hayvanlarda yuva yapmayı tercih ederler.

Özellikle kedi, köpek ve kuş gibi tüylü evcil hayvanlarda sık sık görülebilen pireler, tespit edildikleri andan itibaren pire ilaçlama servisi ile yok edilmelidir. Yok edilmeyen pirelerin pek çok bulaşıcı virüs ve hastalığı yayma riski oldukça yüksektir.

Pirenin Diğer Özellikleri Nelerdir?

Pireler bedenlerinde taşıdıkları virüsleri diğer hayvanlardan alır. Hayvanın ölü ya da canlı olmasının bir önemi yoktur; zira pireler ölü hayvan derisinden de virüs ve bakteri toplayabilme ve taşıyabilme potansiyeline sahiptir.

İnsan vücudu ile temas ettikten sonra deride sivrisinek ısırığına benzer bir kızarıklığa ve sonu gelmeyen bir kaşıntıya sebep olur.

Pirelerin bir diğer spesifik özelliği, en hızlı üreyebilen parazit haşere türlerinin başında gelmeleridir. Yetişkin bir pire yılda yaklaşık 15 defa ürer ve her üreme esnasında en az 20-30 adet lavra bırakır.

Lavradan çıkan yavru pireler bir hafta gibi ışık hızında bir süre içerisinde erginliğe erişerek yine kendi içlerinde üreme süreçlerini devam ettirirler.

Buradan da anlaşılabileceği gibi pirelerden kurtulmak, sanıldığı kadar kolay bir işlem değildir ve profesyonel pire ilaçlama tekniklerinin uygulanmasını gerektirir.

Pireler Tehlikeli Midir?

Üzerinde barındıkları bulaşıcı ve mikrobik virüslerden ötürü pireler hem insan hem de hayvan sağlığına ciddi zararlar teşkil eder.

İnsan vücudundan kan emen ve ısırdığı yeri kızartarak kaşındıran pireler, genellikle çoklu sayılarda bulundukları için tek bir ısırıkla yetinmeyip kişinin her bir yerini aynı anda ısırma potansiyeline sahiptir.

Pire istilasına uğrayan bir kişinin 10-15 dakika içerisinde tek bir kolunda ya da bacağında yaklaşık 20 ısırık ile karşılaşması mümkündür. Söz konusu kedi, köpek ve kuş gibi evcil hayvanlarda pirelenme olduğunda ise aynı şekilde hayvanda da ciddi rahatsızlık ve kaşıntı oluşturur.

İnsan vücudundan pirelerin atılması bir nebze daha kolayken hayvanların tüyleri arasından pireleri seçip almak ve onları yok etmek, bir hayli zordur. Tüyler arasına yuva yapan bu canlı, hayvanın derisinin yüzeyinde 100’e yakın sayılara ulaşabilir.

Hem oluşturduğu rahatsızlık, hem de taşıdığı zararlı bakteriler açısından pire ziyadesiyle tehlike bir canlıdır. Pirelenme yaşanan bir evde mutlaka pire ilaçlama şirketlerinden destek alınmalıdır.

Pire İlaçlama Nasıl Yapılır?

Tekrar belirtmekte fayda vardır ki pirelenme, pire ilaçlama ekibi tarafından profesyonelce yapılmadığı sürece kolayca atlatılamayacak bir süreçtir. Evde pire ilaçlama, uzman teknisyenler tarafından Sağlık Bakanlığı onaylı ilaç ve yöntemlerle gerçekleştirilmelidir.

Pire ilaçlama çeşitleri, buharlama ya da püskürtme gibi sıvı ilaçlama yöntemlerine dayalıdır. Özellikle kapalı alanlarda barınan pireleri yok etmek için bu yöntemler sıklıkla tercih edilir.

Ev, ofis, dükkan, fabrika ve hastane gibi farklı alanlar için farklı pire ilaçlama yöntemleri de bulunabilmektedir. Hangi yöntem seçilmiş olursa olsun, pire ilaçlama kesinlikle işinin ehli uzmanlar tarafından yapılmalı ve neticesinde garantili pire ilaçlama servisi sunulmuş olmalıdır.

Kurtulması güç olan bu haşereler, kişi ve kurumlara hem maddi, hem manevi zarar teşkil etme potansiyeli taşır. Pire ilaçlama kapalı alanlarda uygulanabileceği gibi çiftlik ya da arsa gibi açık alanlarda da yapılabilir.

Söz konusu hayvanlarda pire ilaçlama olduğu zaman bu işlem kesinlikle bir veteriner hekim tarafından yapılmalıdır.

Köpek ya da kedi gibi evcil hayvanlar üzerinde yapılan kimyasal pire ilaçlama uygulamaları hayvanın sağlığına zararlı olduğu için ölümle sonuçlanabilir.

Pire İlaçlama Fiyatları Ne Civarda?

Pesco Haşere Kontrol Merkezi’nin sunduğu pire ilaçlama ücretleri, ilaçlanacak olan alanın büyüklüğüne göre değişkenlik gösterebilir.

Her ilaçlama hizmeti için kaliteli ve bakanlık onaylı ilaçlar kullanan Pesco, en iyi pire ilaçlama hizmetini sunmayı amaçlar. Kaliteli ve öncü hizmet anlayışı ile yıllardır ilaçlama sektöründe faaliyetlerini sürdüren firmamız sayesinde pire ile mücadelenizde tam destek almanız mümkün.

Pire ilaçlama fiyatları hakkında daha detaylı bilgi almak ve hemen ilaçlama hizmetimizden yararlanmak için bizimle iletişime geçmeniz yeterli.