Meyve Sineği İlaçlama hizmeti, meyve sineğinin de insan sağlığı için tehdit oluşturan sinek türü olması nedeniyle önemli bir mücadele alanıdır.

Meyve sineği ilaçlama yöntemleri, isminden de anlaşılacağı üzere meyvelerin üzerinde barınmayı tercih eden sinek türlerini yok etme üzerine kurulu tekniklerden oluşur.

Ankara meyve sineği ilaçlama firmaları, meyve sineği ilaçlama teknikleri ve meyve sineği ile ilgili bilmeniz gerekenler bu yazıda.

Meyve Sineği Nedir?

Meyve sineği, diğer haşere türlerinden farklı olmakla birlikte sinek familyasından gelen bir cinstir. Meyvelerin üzerinde bulunan meyve sinekleri, dış görünüşleri ile diğer sinek türlerinden ayırt edilebilir.

Kara sinek ya da ev sineğine oranda daha küçük ebatlara sahip olan bu canlı, katlanmış kanat yapısına sahiptir. Genellikle 3 milimetre boylarında olan meyve sineği, bronz-sarı-kahverengi arası renk karışımına sahiptir.

Gövdesine oranla oldukça büyük gözlere sahip olan meyve sineklerinin yumurtaları ise mekik şeklinde ve beyaz olur. Pupalarına baktığımız zaman onların da kahverengi renkli, fıçı şekilli olduğunu söyleyebiliriz.

Meyve Sineğinin Özellikleri Nelerdir?

Meyve sineği ilaçlama yöntemlerine değinmeden önce bu canlının yaşam alanını yakından tanımak gerekir. Kış aylarında saklanmayı tercih eden meyve sinekleri, iklim koşullarının değişimi ile birlikte ilkbahar sonuna ve yaz aylarının başına doğru yumurtalarını olgunlaşmış meyvelerin kabuklarının altına bırakırlar.

Milimetrik mesafede gerçekleşen bu üreme, meyvenin etli kısmından beslenen lavralar ile sonuçlanır, bu da doğal olarak bahsi geçen meyvenin hızla çürümesine ve tüketilemez hale gelmesine sebep olur.

Meyve sineği ilaçlama dolayısıyla çoğunlukla yaz aylarında gerçekleşen bir prosedürdür.

Meyve Sineğinin Zararları Nelerdir?

Meyve sineği asıl zararını kendisi üzerinden değil, lavrası üzerinden gerçekleştirir. Meyvenin etli kısmına, yani meyve kabuğunun altına yerleşen ve buradan beslenen bu lavralar, meyvenin kendisinde kısa bir zaman dilimi içinde yumuşama ve çöküntü oluştururlar.

Bizim halk dilinde çürük olarak bildiğimiz bu olay, aslında meyve sineği lavrası tarafından gerçekleştirilmiş olabilir. Bireysel meyve tüketimine zarar veren bu canlılar, aynı zamanda seri üretim tesislerinde meyvecilik ve sebzecilik ile uğraşan tarım kesimini de olumsuz önde etkileme potansiyeline sahiptir.

Özellikle ağaçta yetişen meyveler, meyve sineği lavrası üzerine yerleştikten sonra zamanından önce olgunlaşarak dökülür ve ziyana uğrar. Maalesef bu, yalnızca bireysel olarak değil, ülke ekonomisine de zarar verme riski taşır.

Tüm bu bilgiler ışığında şunu söylemek mümkündür ki meyve sineği ilaçlama, pek çok açıdan önemle tahsis edilmesi gereken bir uygulamadır.

Meyve Sineği İlaçlama Nasıl Yapılır?

Ankara meyve sineği ilaçlama firmaları, alanında profesyonel hizmet sunan uzman ve teknisyenlerle donatılmış şirketlerden oluşur.

Bunların en başında gelen Pesco Haşere Kontrol Merkezi, garantisi meyve sineği ilaçlama hizmetisunması ile rakiplerinden bir adım öne çıkar.

En iyi meyve ilaçlama servisini temin edebileceğiniz Pesco, hem bireysel hem üretim amaçlı kullandığınız ve kullanmayı planladığınız meyvelerinizin bozulmasına, çürümesine ve ziyan olmasına engel olmak için tam destek sunmaktadır.

Meyve sineği ilaçlama yöntemlerine geçilmeden önce tabii ki haşerenin tespiti yapılmalıdır. Sineğin meyve sineği olduğu tespit edildikten sonra meyveler olgunluğa erişmiş ve vuruk tespit edilmişse derhal ilaçlama yöntemine başvurulmalıdır.

İlaçlamanın akabinde kurulan sinek tuzaklarında hala meyve sineği belirtileri bulunuyorsa 7 ila 10 gün ara verilerek hasada 10 gün kala ilaçlamaya devam edilmelidir.

Profesyonel meyve sineği ilaçlama, günlük sıcaklıkların 16 derece ve altına düştüğü dönemlerde zaruri değildir. Bununla birlikte ağaçta yetişip meyve sineğinden etkilenmeyen tek bitki limon ağacıdır, bu nedenle de limon bahçelerinin ve tarlalarının meyve sineği ilaçlamasına ihtiyacı olmaz.

Sağlık Bakanlığı onaylı yöntem ve ilaçlar kullanılarak gerçekleştirdiğimiz garantili meyve sineği ilaçlama uygulamamız, meyve sineğinden tamamen kurtulmanıza vesile olur.

Meyve İneği İlaçlama Fiyatları

Meyve sineği ilaçlama fiyatları hakkında bilgi almak ve ilaçlama detayları ile ilgili sorularınızı cevaplandırmak için bizimle iletişime geçebilirsiniz.