Kertenkele İlaçlama Hizmeti, omurgalı hayvanlar familyasından gelen kertenkelenin özellikle zirai ve tarımsal alanlardaki çiftlik, tarla ve arazilerde karşımıza çıkan bir sürüngen olması nedeniyle sağlıklı gıda tüketiminin sağlanması için önemli bir mücadele türüdür.

İnsanlara olduğu kadar ev içindeki bitkilere de zarar verme potansiyeline sahip olan kertenkeleler, kertenkele ilaçlama yöntemlerine başvurularak ortadan kaldırılmalıdır.

Kertenkele ilaçlama konusunda kaliteli ve profesyonel hizmet veren Pesco, Ankara kertenkele ilaçlama şirketleri arasında güvenilir bir konuma sahiptir. Kertenkele ile mücadele konusunda bilmeniz gerekenler bu yazımızda.

Kertenkele Nedir ve Özellikleri Nelerdir?

Kertenkele, sürüngen sınıfında incelenen bir canlıdır. Yapı, biyoloji ve anatomi olarak diğer hayvanlardan farklı olan kertenkele, uzun ve yuvarlak hatlı bir vücuda sahip bir hayvandır.

Ağaçlara tutunmasını sağlayan uzun ve ince kuyrukları, ayırt edilebilir derecede büyük göz kapakları ve duyma duyusunu pekiştiren dışkulak delikleri ile diğer sürüngen türlerinden ayrılır.

Kertenkele çeşitlerine baktığımız zaman pek çok farklı türünün olduğunu söylememiz mümkün. Başta uçan kertenkele, yılan kertenkelesi, dikenli kertenkele, su kertenkelesi, komada kertenkelesi ve zehirli kertenkele olmak üzere doğada pek çok farklı kertenkele ile karşılaşabilirsiniz.

Kelerler, iguanalar ve bukalemunlar da kertenkele sınıfında incelenen diğer hayvanlardır.

Kertenkelenin en belirgin ve ayırt edici özelliği, herhangi bir tehlike sezdiği anda kuyruğunu kopartmasıdır. Kertenkele bu yalnızca risk altında olduğunu hissettiğinde yapar.

Kuyruğunun en alt kısmını bulunduğu yerde bırakan bu canlı, hemen ardından yakınlarda bulunan bir yarığın, deliğin ya da çatlağın içine hızlıca dalıp gözden kaybolma eğilimine girer.

Hızlı ve seri hareket eden kertenkele, kuyruğunu koparttığı günden itibaren en fazla bir ay içerisinde kendine yeni bir kuyruk uzatabilme özelliğine sahiptir. Bir nevi savunma mekanizması olan bu olayı başka bir hayvanda görmek mümkün değildir.

Kertenkeleler Zararlı Mıdır?

Kertenkelelerin zararlı olup olmadığını anlamak için beslenme ve barınma alışkanlıklarını yakından incelemek gerekir. Bu canlı, çoğunlukla akrep, böcek, haşere ve diğer çok bacaklı canlı türleri ile beslenmeyi tercih eder.

Yani başka bir deyişle kertenkele aslında diğer böcek ve haşere türleri ile kıyaslandığında besin zinciri içerisinde daha üstün bir konuma sahiptir. Bir kertenkelenin en büyük ve güçlü silahı, kuvvetli kaslar eşliğinde hareket eden ve ileriye uzanabilen dilidir.

Söz konusu av yakalamak olduğunda kertenkele yalnızca bu hızlı hareket eden, uzun dilini kullanır. Dili üzerinde yer alan yapışkan özellikli tükürük salgıları, avı yakaladıktan sonra onun kaçmasını engeller.

Barınma özelliklerine baktığımız zaman kertenkelenin çoğunlukla yaz aylarında toprağın içinde ya da bir taşın altında yaşadığını söyleyebiliriz. Doğada sabit duran herhangi bir taşı ya da kayayı kaldırdığımızda altından kertenkele çıkma olasılığının yüksek olması tam olarak bu yüzdendir.

Bununla birlikte dişi kertenkeleler, yine yaz dönemlerinde bu gibi alanlarda yumurta bırakmayı tercih ederler. Kış uykusu alışkanlığına da sahip olan kertenkele kış-ilkbahar dönemi arasında toprağın içinde kendine açtığı kuyularda kış uykusuna yatar.

Kertenkele ihtiyacı olan besin kaynağını bulamadığı durumlarda ya da yuvasının yağışlı havalarda su ile dolduğu zamanlarda sığınacak bir yer arayışına girer.

Tabii ki bu gibi durumlarda ilk adresi, sıcak ve gıda kaynağı bol evlerimizdir. Ev ziyaretine çıkan kertenkeleler topraktan, diğer haşerelerden ve yedikleri böceklerden taşıdıkları tüm mikrop ve bakterileri de beraberinde getirirler.

Bu da onları hem insan, hem hayvan, hem de bitki sağlığı için zararlı bir etken olarak konumlandırır. Evde kertenkele görülmesi kesinlikle tehlikeli ve zararlı bir durum teşkil ettiği için bir an önce kertenkele ilaçlama hizmeti alınması gerekir.

Kertenkele İlaçlama Nasıl Yapılır?

Söz konusu kertenkele ilaçlama olduğu zaman bireysel çabaların yetersiz kalacağını en başından vurgulamakta fayda vardır. Bu işte uzman olan Ankara kertenkele ilaçlama firmaları, profesyonel kadroları eşliğinde sizin yerinize bu sorunu çözebilmektedir.

Garantili kertenkele ilaçlama hizmeti sunan Pesco da kertenkele ile mücadele konusunda size tam destek sağlamayı amaçlar.

Kertenkele ilaçlama nasıl yapılır sorusunun cevabı aslında bu işi profesyonelce yapan şirketlerin elinde saklıdır.

Her ne kadar zararsız bir canlı olarak bilinse de kertenkele hem taşıdığı bakteriler, hem de gıdalara verebileceği potansiyel maddi zarardan ötürü evinizde barınmaması gereken bir canlıdır.

Zehirli olup olmadığını bilmediğiniz ve evinizi saran kertenkelelerden kurtulmanın en etkili yolu tabii ki kertenkele ilaçlama servisinden destek almaktır.

Ev ilaçlama, apartman ilaçlama ya da iş yeri ilaçlama gibi farklı ilaçlama tekniklerine başvurularak tek seferde bu sorundan kurtulmak mümkün olur. Kertenkele ilaçlama, iç ya da dış mekan fark etmeksizin kertenkele ilaçlama uzmanı teknisyenler tarafından gerçekleştirilir ve hem sizin, hem bitkilerinizin göreceği zararlar önlenmiş olur.

Bununla birlikte eğer bir çiftlik işi yürütüyor ya da tarım ile uğraşıyorsanız da yine kertenkele ilaçlama hizmetine başvurmanız büyük önem teşkil eder. Mahsullerinizin hastalık kapmaması ve ziyan olmaması adına bu yola başvurmanız elzemdir.

Kertenkele İlaçlama Fiyatları Nelerdir?

Kertenkele ilaçlama fiyatları, ilaçlama yapılacak olan alanın büyüklüğüne göre değişkenlik gösterebilir. Güvenilir ve kaliteli hizmet anlayışı ile bu hizmeti size 7/24 sunabilecek olan Pesco Haşere Kontrol Merkezi ile başta kertenkele olmak üzere tüm böcek ve haşere sorunlarınızdan kurtulmanız mümkün.

Sağlık Bakanlığı onaylı ilaç ve ilaçlama tekniklerimiz ile hizmetinizdeyiz.