Ev faresi ilaçlama uygulaması, doğru teknikler ve kaliteli ilaçlama malzemeleri eşliğinde yapıldığı takdirde bu kemirgen türünden evinizi, iş yerinizi ya da dükkanınızı tamamen arındırmanıza olanak sağlayan bir işlemdir.

Ev faresi ilaçlama, ilaçlama teknikleri arasında önemli bir yere sahiptir, zira ev faresi en tehlikeli ve zararlı kemirgenler arasındadır ve ailenize ciddi derecede tehlike arz eder.

Ankara ev faresi ilaçlama şirketleri arasında güvenle tercih edilen Pesco Haşere Kontrol Merkezi sayesinde ev faresi ilaçlama süreçlerine dair aradığınız her türlü bilgiyi bulmanız mümkün.

Ev faresi ilaçlama hizmeti temin etmeden önce ev faresi ile ilgili bilmeniz gerekenleri bu yazıda bulabilirsiniz.

Ev Faresinin Özellikleri Nelerdir, Yaşam Alanı Neresidir?

Latince adı “mus musculus” olan ev faresi, halk arasında fındık faresi olarak da bilinen bir kemirgen türüdür.

Çoğunlukla açık kahverengi ya da gri-siyah karışımı bir kürke sahip olan ev faresi, aslında yuvasını çoğunlukla çiftlik alanlarına ve otçul bölgelere kurmayı tercih eder.

Bununla birlikte ev faresinin yuva yapma konusunda dikkate aldığı bir diğer önemli faktör, alanın çeşitli doğa koşullarına karşı ona korunaklı bir bölge oluşturması ve besin kaynaklarına yakın olmasıdır.

Tam olarak bu yüzden de “ev” faresi olarak adlandırılan bu kemirgen, sıcak ve besin kaynaklarına yakın mesafenin olduğu evleri yuva olarak seçer.

Taşıdığı hastalık riskleri göz önünde bulundurulduğunda ev faresinin çevrenizde barınıyor olması büyük bir tehlikedir, bu nedenle de bu gibi durumlarda ev faresi ilaçlama teknikleri ve ev faresi ilaçlama şirketleri başvurmanız gereken ilk adres olmalıdır.

Ev faresi dışarıdaki sıcaklıklar düşmeye meyil ettiği zaman yaşamını sürdürmek için ılık bir yer arayışına girer.

Doğasında kış uykusu gibi bir alışkanlığı olmadığı için ev faresi çoğunlukla etrafa yayılan yiyeceklerin kokusu ve sıcaklık etkisiyle kablo hatlarını ve boru ağızlarını kullanarak ev içerisine girmeye yeltenir.

Ev faresinin evinize girebileceği bir diğer kanal da kapı ve pencere altı boşluklarıdır.

Neredeyse tüm kemirgenlerde olduğu gibi ev fareleri de çok hızlı üremeleri ile bilinirler. Dişi bir ev faresi her sekize yakın doğum yapabilmekte ve her doğum esnasında ortalama altı yavru yavrulayabilmektedir.

Bu gibi seri ve sık bir çoğalma türevi söz konusu olduğu zaman ev faresi ilaçlama yöntemleri daha da önemli hale gelmektedir; zira bu çoğalmayı kesebilecek tek yöntem kimyasal ilaçlama eşliğinde kökten çözümdür.

Evde Ev Faresi Olduğu Nasıl Tespit Edilir?

Ev fareleri seri hareketleri ile ünlenen hayvanlardır; onları çıplak gözle tespit etmeniz, hele hele bireysel çabalarla yakalayarak yok etmeniz neredeyse imkansızdır.

Evinizde ev faresi olup olmadığını tespit etmek için bazı ipuçlarını takip etmeniz gerekir. 3-6 milimetrelik topaklar halinde ortalıkta bulabileceğiniz dışkıları, dört ön ve beş arka parmaktan oluşan belirleyici ayak izleri, yerdeki çöp, kağıt ve talaş izlerinde bıraktıkları kemirme izleri ve izolasyon benzeri yumuşak malzemelerde oluşturdukları oyuklar, ev farelerinin bıraktıkları en ayırt edici izlerdir.

Bununla birlikte sessiz bir gecede tespit edebileceğiniz kemirme ve eşeleme sesleri ile keskin ev faresi kokusu, bu kemirgeni tespit etmeye yarayabilecek diğer ipuçlarından.

Ev Faresinden Bulaşan Hastalıklar Nelerdir?

Her türlü gıda maddesi, sabun, diş macunu ve sünger gibi nesneleri yiyebilme potansiyeline sahip ev faresi, üzerinde taşıdığı bol miktarda zararlı bakteriyi de bu nesnelere bırakmaktan kaçınmaz.

Ev farelerinin sebep olabileceği hastalıklar arasında veba, tifüs, tifo, humma, verem ve sıtma vardır. Ev faresi ilaçlama yöntemlerine başvurarak bu hastalıkların farelerle birlikte evinize girmesine engel olmanız mümkündür.

Ev Faresi ile Nasıl Mücadele Edebilirim?

Ev faresi ile mücadele maalesef bireysel olarak başa çıkabileceğiniz bir süreç değildir.

Ev faresi sorununu profesyonel ev faresi ilaçlama hizmeti almadan çözebilmeniz imkansıza yakındır; ancak yine de kısa süreli olsa da alabileceğiniz önlemler de mevcuttur.

Evin çevresinde yer alan ve kurşun kalem çapından büyük olan her bir deliği, yarığı ve çatlağı özenle kapatmanız, başta bulaşıklar olmak üzere evin her bir alanını daima temi tutmanız ve çöplerinizi biriktirmeden düzenli olarak boşaltmanız alabileceğiniz bu önlemlerden birkaçı.

Tekrar vurgulamak gerekir ki garantili ev faresi ilaçlama servisine başvurmadan bu kemirgen sıkıntısından kurtulmanız pek mümkün değildir.

Ev Faresi İlaçlama Nasıl Yapılır?

Ev faresi ilaçlama servisi arasında apartman ilaçlama, ev ilaçlama ve iş yeri ilaçlama gibi farklı mekanlara göre tasarlanan ilaçlama teknikleri bulunmaktadır. Bununla birlikte ev faresi ilaçlama hizmeti temelinde fare zehri yatmaktadır.

Fare türüne göre farklılık gösteren bu zehirler özel ilaçlama teknikleri eşliğinde uygulanmakta ve yüzde yüz çözüme ulaşmaktadır. Pesco da uzman kadrosu ve profesyonel hizmet anlayışıyla Sağlık Bakanlığı onaylı ilaçları eşliğinde en iyi ev faresi ilaçlama hizmetini sunmaktadır.

Ev Faresi İlaçlama Fiyatları

Ev faresi ilaçlama fiyatları ile ilgili detaylı bilgi almak, Ankara ev faresi ilaçlama şirketi arasında güvenle tercih edilen Pesco Haşere Kontrol Merkezi’ne erişmek ve tüm ilaçlama ihtiyaçlarınızı gidermek için bizlerle iletişime geçebilirsiniz.