Bit İlaçlama Hizmeti, özellikle çocuklarda çabuk yayılma alanı bulmaları nedeniyle oldukça önemli bir ilaçlama hizmetidir. Bitler, ismi anıldığında bile insanın tüylerini diken diken eden ve gözünün korkmasına yetecek kadar tehlikeli haşereler olarak bilinir.

Şiddetli kaşıntıya sebep olan bitlerin en yaygın ve korkutucu özelliği, insandan insana geçen en kolay böcek türü olmasıdır. Bu denli ürkütücü bir haşere ile karşı karşıya kaldığınızda tabii ki başvurmanız gereken ilk mecra Ankara bit ilaçlaması firmalarından bir tanesidir.

Bit ile mücadele söz konusu olduğunda bilmeniz gereken tüm detayları sizinle bu yazımızda paylaşacağız.

Bit Nedir, Özellikleri ve Zararları Nelerdir?

Genellikle insan saçında yaşayan ve yumurtalarını da buraya bırakmayı tercih eden bitler, insan saçında üreyen bir böcek türüdür. Asalak olan bu böcekler o kadar küçük boyuttadır ki çoğunlukla görünmez olup ancak mikroskobik açıdan ele alınarak incelenebilir.

Bitler kanatsızdır ve kan emerek beslenirler; bu da insan saçı gibi yuvamsı yerlerde yaşamayı tercih etmelerinin en önemli sebeplerinden biridir. Saç derisini emerek yaşamayı sürdüren bitler, bulaştıkları kişide inanılması güç bir rahatsızlık ve kaşıntı oluşturur.

Yine vurgulamak gerekir ki bu tip durumlarla karşılaştığınız anda bit ilaçlama hizmetine başvurmak şarttır.

Başta kıl biti, baş biti, elbise biti ve kasık biti olmak üzere pek çok farklı bit bulunmaktadır. Baş biti az önce de bahsettiğimiz gibi insanların kafasında, saçlarının içinde üreyen ve türeyen bir bit türüdür.

Kıl biti ise insan vücudunda saç dışında da bulunan kıllarda ortaya çıkabilen bitlerdendir. Elbise bitlerine baktığımız zaman ise güve misali elbiselerde türeyen ve kıyafetlerinizden vücudunuza transfer olarak kanınızı emmeyi amaçlayan böcekler olduklarını söylememiz mümkün.

Her bir bit türüne karşı farklı bit ilaçlaması yöntemleri olduğu gibi kesin çözüm sunan bit ilaçlama şirketleri ile çalışmak atılacak en doğru adım olmaktadır.

Bitlendiğinizi Nasıl Anlarsınız?

Bitlenme ve bit ile mücadele konusuna değinmeden önce bitlerin üreme ve çoğalma sistemlerine yakından bakmak gerekir. Bitlerin bıraktıkları yavruların diğer adı sirkedir.

Bitlerin kendisini görmek, yavrularını yani sirkeleri görmekten daha kolaydır. Başka bir deyişle kulak arkasında, enseye yakın saç diplerinde ya da saç tellerine tutunmuş sirkeler ile karşılaşırsanız, bilin ki saçınızda bitler yaşıyordur.

Sirkeleri ilk başta kepek ya da kir olarak algılama ihtimaliniz yüksek. Onları bu yanılgıdan ayırt edebilmek için saçınızı yıkamanız yeterli; zira sirkeler bulundukları yere sıkı sıkı tutunacakları için yıkama sonrasında geçmez ve saçınıza ya da derinize tutunmaya devam ederler.

Bu da bit ilaçlama yöntemlerine başvurmanız gerektiğinin göstergesidir. Ortalama bir saç biti, insan vücudu dışında en fazla 48 saat kadar yaşayabilir, evcil hayvanlar ya da kumaşlar üzerinde de hayatını sürdüremez.

Sirkeler ise insan vücudu dışında da kumaş, battaniye ya da diğer canlı hayvanlar üzerinde 10, hatta 15 güne kadar rahatlıkla canlı kalabilir. Bit ilaçlama hizmetinin en önemli noktalarından bir tanesi de sirkelerin eşyalardan uzak tutulması çabasıdır.

Bit İlaçlaması Nasıl Yapılır?

Bit ilaçlamanın detaylarına inmeden önce bitlerin nasıl ortaya çıktığına değinmek gerekir. Bitlerin genellikle pis ortamlarda, başka bir deyişle kişisel hijyen ve temizliğe önem verilmediği vücutlarda kendine yer bulduğu kanısı, halk arasında oldukça yaygın bir kanıdır, ancak bu tamamen yanlış bir düşüncedir.

Bitler, pis saç yerine daha çok temiz ve sağlıklı saçlarda yaşamayı tercih ederler. Bununla birlikte bitlenme çocuk ya da yetişkin insanlarda da oluşabilir; yaşın bununla herhangi bir ilgisi yoktur.

Söz konusu bit tedavisi ve bit ilaçlaması olduğu zaman tedaviye başlamanın en etkili yönteminin kökten temizlik olduğunu söylemekte fayda var. Bu temizliğin etkili etmen maddelerinden bir tanesi de güçlü bit ilaçlarıdır. Bitlenen kişi her şeyden önce tedaviye saçından başlamalıdır.

İçerisinde permatrin, pretrin veya lindan gibi maddelerin bulunduğu ilaçlar, en etkili bit ilaçları olarak bilinir. Farklı tiplerde bulunan bitlere göre bu etmen maddelerin bulunduğu bir bit şampuanı tercih edilerek tedavi başlanır.

Bit ilaçlaması sırasında bitlenen kişinin saçlarının bitlerden arındırılması yeterli değildir. Daha önce de bahsettiğimiz gibi bit yavruları yani sirkeler, yetişkin bitlerin aksine iki haftaya kadar kumaşlarda ve eşyalarda yaşamını sürdürebilirler.

Burada yetişen sirkeler yumurtalarından çıktığında tekrar saçınıza ve saç diplerinize yerleşme riski taşımaktadır. Bitlerle birlikte yavrularından da kurtulmak ve tekrar tekrar bitlenme riskini ortadan kaldırmak için sağlam bir bit ilaçlama firmasından destek almak gerekir.

Ankara bit ilaçlaması şirketleri, öncelikli olarak bitlenen kişinin kişisel hijyenini ve arınmasını sağladıktan sonra evin genel dezenfeksiyonuna başlarlar. Yatak örtüleri, çamaşırlar, giysiler, saç tarak ve fırçaları, oyuncaklar ve bitlerin yaşayabileceği diğer benzer eşyalar, itinalı bir şekilde bit ilaçlama uzmanı tarafından yıkanır, temizlenir ve ütülenir.

Temizliğin yeterli olmayacağı anlaşılan durumlarda bit barındırma ihtimali olan eşyalar koyu renkli, kalın poşetlerde vakumlanarak 3 haftaya yakın bir süre o şekilde tutulur. Bu yöntem, eşyaların içinde bulunan sirke ve bitlerin tamamen ölmesini sağlar.

Bit İlaçlama Fiyatları Ne Civardadır?

En iyi bit ilaçlama hizmeti, bitlenen kişinin bireysel temizliğinden yastık, yorgan ve havlulara, evdeki kumaş mobilyalardan saç taraklarına kadar kapsamlı ve detaylı bir çalışma gerektiren bir hizmettir.

Ankara bit ilaçlama şirketleri arasında saygın bir nama sahip olan Pesco Haşere Kontrol Merkezi, bit ilaçlama ile ilgili tüm ihtiyaçlarınızı karşılayacak düzeyde teçhizata ve ekipmana sahiptir.

Garantili bit ilaçlama hizmeti sunan Pesco ile başınıza gelebilecek en tatsız rahatsızlıklardan biri olan bitlenmeden kökten kurtulmanız mümkün. Pesco’nun sunduğu avantajlı bit ilaçlama fiyatları, kullandığı bit ilaçlama yöntemleri ve ilaçları ile ilgili daha detaylı bilgi almak için tek yapmanız gereken İletişim bölümünden bizlerle temasa geçmek.