HAMAMBÖCEKLERİ


350 milyon yıldır yaşıyorlar.

3500 türü var. Bunlardan sadece 3-4 türü insanlar için haşeredir. Karanlığı severler, bu yüzden geceleri aktif olurlar. Gerek vücut yüzeylerinde gerekse bağırsaklarında taşıdığı mikropları beslenmeleri sırasında insanların tükettiği besinlere bulaştırırlar.

Bu güne kadar hamam böceklerinde 47 farklı mikrop bulunmuştur. Ayrıca, bunların deri döküntüleri, vücut salgıları ve dışkıları ile, bunların bulaştığı yiyecekler alerjiye sebep olur.

Alman Hamam Böceği

Dünyada en yaygın olarak bulunan hamam böceğidir. Alman hamam böceği ülkemizde kalorifer böceği veya kakalak olarak ta adlandırılır. Soluk sarı-kahverengidir. Boyu 1.5cm kadardır.

Bilgisayar, telefon, radyo ve televizyon gibi elektrikli cihazlar içinde bile yaşarlar. Bu cihazlarda elektrik teli üzerindeki izolasyon maddesini yiyebilir, ayrıca dışkılarının sebebiyet verdiği nem ile kısa devrelere neden olabilmektedirler.

Çeşitli ekipmanların içleri ve motor kısımları, içi boş profiller, elektrik kablo hatları, prizler, buatlar, duvarda asılı eşyaların arkaları, asma tavanlar yaşadıkları yerlerdir. Yiyecek ve su aramak üzere yuvalarından en fazla 3 – 4m ayrılırlar.  Çevresindeki değişiklere süratle uyum sağlar. İlaçlanan yerleri hisseder ve ilaçlanmamış alanlara yerleşir.

İnsektisitlere karşı direnç kazanırlar.Bir yere bir başka yerden taşınarak (çuval, kasa, sandık, koli, paket vs.) gelir.

Her çeşit  şeyi yerler.

Yiyecekleri arasında kitap, dergi, kağıt kutular, kağıt para, duvar kağıdı, pul, tablo gibi benzeri şeyler, hububatlı yiyecekler, şekerli maddeler, et ürünleri, peynir, bira, deri ürünleri, saç, ölü veya bozulmaya yüz tutmuş organik maddeler vardır. Hiç bir şey bulamadıkları zaman diğer ölü hamam böcekleri ve kendi veya diğer hamam böceklerinin deri döküntüleri ile beslenirler.

Az şey yerler. Bir yağ damlası 50 alman hamam böceğinin bir ay beslenmesi için yeter. Sırf su ile bir ay yaşayabilirler.Susuzluğa tahammülleri yoktur. 2-3 gün susuz kaldılar mı, gündüz vakti de ortalığa çıkıp su aramak için dolaşırlar. Yiyecek ve su olmadan en fazla iki hafta yaşarlar.

Amerikan Hamam Böceği

3.5-4cm boyunda, kırmızımsı-kahverengidir. Ülkemizde kakalak olarak tabir ediliyor. Kuzey şehirlerindekiler uçamayıp, sadece süzülürken güney şehirlerindekiler ışıkların etrafında kısa mesafe uçabilmekteler. Gemilerde çok görülüyor. Gemicilerin tırnaklarını yiyor. Sıcak ve nemli yerlerde yaşamayı seviyor. Sıcak bölgelerde dış alanda yaşar.

Kazan daireleri, buhar tünelleri, kanalizasyon sistemi, bodrum katlarında özellikle boru etrafları ve duvarların üst köşeleri, rögar pompalarının metal kısımlarının alt yüzeyleri, havuz kenarlarındaki bitki örtüsü, bahçedeki gölge yerler, kütükler, ağaç oyukları, yakacak odun yığınları ve çatılardaki tahta aksam habitat olarak seçtikleri yerlerdir.

Çürümüş şeyleri seviyor. Kitapların cilt kısımlarını, kağıtları, elbiseleri (insan ter kokusu ve deri döküntüleri nedeniyle), parlak kağıtları (nişasta içerdiği için), şurup ve diğer tatlı şeyleri yiyor. Bira gibi mayalı ürünleri çok seviyor. Ergin 2-3 ay aç kalabiliyor. Fakat susuzluğa 1 ay tahammül ediyor. Yiyecek ve içecek aramak üzere yuvalarından 7-30m ayrılabiliyorlar.

Şark Hamam Böceği

2.5cm boyunda, koyu kahverengiden siyaha kadar değişen tonlarda olabiliyor.

Halk arasında “Kara Fatma” olarak isimlendirilmiş.

29°C’nin altındaki sıcaklıkları (20-29°C) seviyor.

Kanalizasyon sistemleri, ve çer-çöp, pislik bulunan yerler yaşam yerleridir.

Binalarda daha çok loş, karanlık ve nemli olan bodrum katlarında bulunuyor. Giderler ve asansör boşluklarında yaşayabiliyor. Çöp boşlukları ve duvar boşluklarında bulunabiliyor. Su boruları ve çöp boşluklarının duvarlarından tırmanıp üst katlara çıkabiliyor. Bahçede dökülmüş yaprak altlarında ve bitki diplerinde yaşıyor.

Ergin aç 1 ay, susuz 15 gün yaşayabiliyor. Yaz aylarında dışarıdaki şartlar değiştiğinde veya kış yaklaşmaya başladığında içeri hücum ederler. Binalara paketlerle gelebilir, kapı altı, havalandırma ve fanlardan girebilmektedir.

Hamam böcekleri ile nasıl mücadele etmeliyiz?

Hamam böceklerinin kısa sürede ve tamamen yok edilmesinde yuvaların bulunması çok önemlidir. 

Böceklerin yapışarak yakalandıkları tuzakları yerlerinden almayın, zarar vermeyin.

İyi temizlik yaparak böceklerin yiyecek ve içecek kaynaklarını ortadan kaldırın.

Soyunma odası ve dolapları ile ofislerde yiyecek bulundurmayın.

SİZE ULAŞALIM

Sizi Dinliyoruz